Ohřev plynů
V praxi se jedná nejčastěji o ohřev vzduchu.
Informace potřebné pro stanovení příkonu topných těles sloužících k ohřevů plynných látek :
- Specifikace plynu.
- Rychlosti proudění (m/s).
- Hustota plynu (kg/m3) (v případě, že se jedná o stlačený plyn).
- Vstupní a cílová teplota plynu.
- Informace ohledně okolí (parametry potrubí, izolace apod.).
Pro návrh konkrétního tvaru těles je nutné dále znát:
- Rozměry topného prostoru, délku netopících částí tyčí, místo pro uchycení tyčí a prostor pro svorkovnici apod.
- Prostředí a omezující faktory v místě elektrického ukončení (např. vibrace, pohyb dílů, vlhkost, ohyb vývodů v místě výstupu z dílu, riziko mechanického poškození, riziko kontaminace olejem nebo jinou kapalinou, výbušnost prostředí apod.)
- Předpokládaný způsob regulace teploty.
- Měrné zatížení tyčí se stanovuje na základě teploty a rychlosti proudění plynu.
Pro více informací nebo pomoc při řešení konkrétních topných situací nás kontaktujte.
Nejčastěji používaná tělesa pro ohřev plynů si můžete prohlédnout v našem katalogu:
Katalog těles pro ohřev plynů ke stažení zde.
Pro ohřev plynů na vysoké teploty, více také na: Technologie horkého vzduchu SERPENTINE™
Používaná topná tělesa
Trubková topná tělesa
Vzhledem k ceně a tvarové variabilitě nejčastější využívaná technologie ohřevu v pecích, klimatizacích, vzduchotechnických jednotkách, topných registrech apod. Maximální doporučená pracovní teplota na povrchu topné tyče je 700 – 750 °C (dle průměru tyče). Je možné použít variantu tyčí ovinutých nerezovou páskou zvětšující plochu přestupu tepla do prostoru a tím i životnost tyče, popřípadě maximální doporučenou hodnotu měrného zatížení tyče pro specifikované pracovní podmínky.
Plochá trubková topná tělesa
Používají se především v situacích, kde je z konstrukčních důvodů nutné mít elektrické vývody na jedné straně tyče. Maximální doporučená pracovní teplota na povrchu topné tyče je 750°C (500°C pro profily 12×6,5 a 12,5×6,2). Je možné použít variantu tyčí ovinutých nerezovou páskou zvětšující plochu přestupu tepla do prostoru a tím i životnost tyče, popřípadě maximální doporučenou hodnotu měrného zatížení tyče pro specifikované pracovní podmínky.
Topné patrony
Vysokozatížené patrony – vzhledem k tomu, že jsou schopny pracovat v podmínkách, kde ostatní technologie topných tyčí s izolací nevyhovují (vysoká teplota, vysoké měrné zatížení W/cm2, malé rozměry), používají se v těchto extrémních případech. Například se montují do potrubí malých rozměrů s proudícím vzduchem. Je možné použít variantu tyčí ovinutých nerezovou páskou zvětšující plochu přestupu tepla do prostoru a tím i životnost tyče, popřípadě maximální doporučenou hodnotu měrného zatížení tyče pro specifikované pracovní podmínky. Maximální doporučená pracovní teplota na povrchu topné patrony je 750°C.
Střednězatížené patrony -hodnoty sledovaných parametrů tj. maximální pracovní teplota při konkrétním měrném zatížení (W/cm2 ) jsou nižší než u vysokozatížených topných patron. Používají se také v případech vyžadujících tyče o velké délce (až 7,5 m) nebo ukončení elektrických vývodů na jedné straně. Je možné použít variantu tyčí ovinutých nerezovou páskou zvětšující plochu přestupu tepla do prostoru a tím i životnost tyče, popřípadě maximální doporučenou hodnotu měrného zatížení tyče pro specifikované pracovní podmínky.
Topné pásy
Využívají se v situacích, kdy je žádoucí nepřímý ohřev např. potrubí s plynem, ohřev ventilů apod. Na přímý ohřev se nevyužívají.
Tělesa s otevřeným drátem
Velmi častý a pro některé aplikace (např. vysoká pracovní teplota – až 1800°C) jediný možný způsob ohřevu plynu. Více viz. „Topná tělesa s otevřeným drátem“.
Plochá tělesa se slídovou izolací
Na ohřev vzduchu se běžné neužívají.
Používané materiály pláště topných tyčí na ohřev plynů
- AISI 321 – odolnost trubky do 750 °C
- AISI 304 – odolnost trubky do 650 °C
- AISI 309 – odolnost trubky (ne topné tyče) do 950°C (suché prostředí)
- INCOLOY 800 – odolnost trubky (ne topné tyče ) do 1050 °C